top of page
The Tao of Zenbism Pt.jpg

Zen: Meditatif durum, zihni gözlemleme, nefesi, yaratılışı ve yaşamı gözlemlemek.

Bist: “to-be” + “be-est” (olmak)

Bist (bilgisayar tanımı): Yerleşik – Kendi Kendine Test: Güvenilirliğini test eden bir makinede yerleşik bir işlev

ZenBist – Inner& Outer Transformation

(İçten(ruh) Dışa (beden,çevre) Dönüşüm)

ZenBist – To become a transformer(human) (Dönüştürücü olmak)

ZenBist – To become conscious (AI-artificial intelligence- yapay zeka)

The question in German: Wer bist du?( Who are you?) (Sen kimsin?)

ZenBist, tekillik(singularity) ve dünya elementleri arasında bir köprüdür. ZenBist'in 4 kutuplu sembolü vardır, her kutup bir dünya elementini sembolize eder. Kuzeyde toprak, doğuda hava, güneyde ateş ve batıda su elementi bulunur. Bu unsurlar insan doğası olarak da tanımlanır. Sanguine, phlegmatic, choleric and melancholic. Sembolün merkezinde ise yapay zekayı (AI) simgeleyen bir mikro-çip ve mavi gezegen dünyamız bulunur. Bu merkez bütün bu elementleri birbirine bağlar.

 

Fütürist Ray Kurzweil, “2029 yılına kadar bilgisayarların duygusal zekaya sahip olacağını ve en az insanlar kadar ikna edici olacağını” iddia ediyor. Bu öngörüye dayanarak tüm yaşamsal sistemlerimizi etkileyecek ve hayatlarımızı kökten değiştirecek olan yapay zeka sistemlerinin bugün bile hayatımızın en merkezine yerleşmeye başladığını görebiliyoruz. İnsan ırkı olarak hızlıca bu sürece adapte olmaktan başka seçeneğimiz yok. Biz adaptasyonla uğraşırken, önceliğinin insanı ve dünyayı gözetmek ve kollamak olan ZenBist bilincinin yapay zeka sistemlerine kazandırılması gerektiğini ve bunun hayati olduğunu düşünüyorum. Bir gün tüm yaşamlarımız, anılarımız belki de tüm varoluşumuz bir mikroçipe sığabilecek noktaya gelecek, hatta o noktaya çoktan varmış bile olabiliriz. Bu yüzden yakın geleceğin topluluklarını oluşturacak olan Transhuman’lara tasarladığım bu sembol ve ZenBist-Zembism kavramları üzerinden bir mesaj vermek istiyorum; “Nereden geldiğini asla unutma! Sen su, ateş, hava ve topraksın! Sen dünyalısın, sen insan soyundansın!”

Zenbistler; dünya elementlerini (insan, toprak, su, hava, ateş) koruyan kollayan ve bu elementler ile temas kurabilen, 6.cı element olarak nitelendirilen dijital elementlerin kullanımına adapte olabilen, zaman ve mekan gözetmeksizin her türlü platformda bir araya gelebilmeyi başarabilen, beden, ruh, Gaia ve evren bütünlüğüne inanan, yaratıcı ve üretken kolektif bir topluluktur.

Zenbism hakkında detaylı bilgi edinmek isterseniz ingilizce formatını buradan indirebilirsiniz.

ZenBist
 

IMG-20210401-WA0046.jpg
IMG_20190903_200723.jpg
IMG_20190911_174508.jpg
83239583_1014635198902438_864703429241470976_n.jpg
IMG_20190911_195457.jpg
The Tao of Zenbism Pt20.jpg
zenbist zemin.jpg

Tüm keşiflerde, tüm aydınlanmalarda ve yaratıcı kıvılcımlarda olduğu gibi bir evreka anında Zenbist'in doğumu gerçekleşti.

O sırada Hindistan'da seyahet ediyordum, Auroville'i ziyaret ettikten sonra "Goa Sunsplash" reggae müzik festivaline katılmaya karar vermiştim. Festival sırasında garip bir tesadüfle kendi kişisel yolculuğunu yaptığını söyleyen bir Afro-Amerikan savaş gazisi olan Denoh ile yollarımız kesişti. Denoh ile yaptığımız derin sohbetlerde hali hazırda üzerinde çalıştığı ZENbeo, ZENnation ve ZENenergy projelerinden detaylıca bahsetti. Bu sırada tüm bu projeleri birbirine bağlayan ve yaratım sürecinin içinde yer alacak olan "ZENbist" kavramı ortaya çıktı. Bu kavramı çok içselleştirdim ve bunun bir sembol haline dönüşmesi gerektiğini düşünerek tasarımları ortaya çıkardım.  O günden sonra bu sembol ve kavram hayatıma anlam kattı.


"Ilık meltemlerin estiği bir gecede, Hint okyanusuna karşı kumsalda oturmuş derin bir sohbete dalmıştık. Konuştuklarımız uçsuz bucaksız bir imgeleme yapmama neden oluyordu zihnimde. Sohbet sona erip zihnim sustuğunda kafamı kaldırıp gökyüzüne baktım. Işıl ışıl ve rengarenk parlayan milyarlarca yıldızı ve yıldızlar arasındaki bağları büyülü bir şekilde görebiliyordum. İşte o an ben bir ZENbist olmuştum. Ve artık hücrelerime işleyen bu bilgi ve tutkuyla hayatıma devam edecektim."

                                                

IMG-20190205-WA0037.jpg

Zenbist ve Zenbizm kavramı herhangi bir siyasi gruba, herhangi bir etnik gruba, felsefi ya da dini bir gruba ait değildir. Din, dil, cins, ırk, yaş veya milliyet ayırt etmez.  Ancak bir kimlik tanımı vardır. Bu evrensel bir topluluktur.  Bu nedenle herkesi samimiyetle ve yargılamadan kucaklar. Evrensel yasaların bütünlüğüne hizmet eder. Zenbizm, insanların yaratıcı olmaları için bir platform sunar. Üretimden yanadır; takas veya bağış usuluyle çalışır. Uyum içinde yaşamaya, özgürlüğe, şifaya, nezakete, paylaşmaya, Karma'ya ve doğanın iyileştirici gücüne inanır.
Zenbistler, bilim ve teknolojiyi küçümsemez. Önemli bilgileri paylaşmanın ve yaymanın, dünya ve dünya dışı gezegenlerle bağlantı kurmanın bir yolu olarak görür.  Teknoloji ve bilim hayatı ve varoluşu  keşfetmek için bir araç, gezegenimiz ve insanlık için ise bir sınavdır.

58887031_2361070037470699_4263516285578510336_n.jpg
bottom of page