top of page
atölye.jpg

Global Goals Jam ve Global Service Jam gibi tasarımı bir problem çözme metodu olarak kullanarak küresel sorunlara çözümler üretmeyi hedefleyen etkinliklere ev sahipliği yapan ATÖLYE, Ocak 2022 tarihinde IDEA Universal ile bir tasarım maratonu düzenledi.

Tasarım odaklı düşünme metodolojisinin uygulanacağı bu maratonda, başvurular arasından seçilecek 25 katılımcı kaynak geliştirme, kampanyacılık, gönüllülük deneyimi ve yaratıcı hikaye anlatıcılığı konularında ürettiklerini IDEA Universal gönüllülerine ve jüri üyelerine sundular. Ben de IDEA Universal'ın daimi bir gönüllüsü olarak katılımcılara mentörlük yaptım. 

İnsanların kısa sürede güven duyacağı bir kampanyaya katılımını nasıl sürdürülebilir hale getirebiliriz sorusu üzerine takım arkadaşlarımla beraber 2 gün boyunca çalıştık ve #biryudumsu ismiyle bir kampanya tasarımı ortaya çıkarttık. Kurguladığımız senaryoya göre; mevcut su satışı yapan firmalardan biriyle ya da belediyelerle ya da bir sponsorla bir anlaşma yapılması planlanıyor. Mevcut su şişelerine(plastik olması tercih edilmiyor-cam şişe olabilir ya da çevre dostu yeni bir su şişesi tasarlanabilir) bu hashtag ve kampanyanın reklamı mevcut marka ile beraber ya da yeni bir marka tasarlanarak hazırlanabilir. Ve bu şişelerin içindeki su miktarı diğer mevcut şişelerden daha az olacak (birkaç yudum kadar!) şekilde üretilebilir.  Böylece kampanyaya dikkat çekilmesi sağlanıp, su etiketlerinin üzerindeki adımların takip edilmesi ve bu kampanya için tasarlanmış web sayfalarına yönlendirilebilir. Bu şişeden her defasında satın alan kişi (#superuser), ürün takip koduyla(QR KOD) bağışının nereye gittiğini @ideauniversal’ın web sayfasından takip edebilir hale geliyor.  #donationtraker gibi bir ara yüz sayesinde Türkiye’de ya da dünyanın neresinde olursa olsun bu bağışlar güncel olarak hesaplanıp görülebilir. Bu tasarım ile mevcut satış politikaları içinde, hızlı ve sürekliliği olan bağış çözümleri bulmak, bağış yapan kişilerin güvenini kazanmak ve su kullanımına ya da su yoksunluğuna dikkati çekmeyi amaçladık. Tasarım sürecindeki çıktılar:

  • Günlük su tüketimine dikkat çekmek,

  • Bağışçılar aracı istemiyor, direk ihtiyaç sahibine ulaşmak istiyor,

  • Bağışlarda görsel kanıt isteniyor,

  • Instagram (sosyal medya) kullanımı çok etkin,

  • Bağış yapılacak kişi ya da ülke ile bağışı yapan kişi ve ülkeler arasında kültürel ya da duygusal bağ kurulmalı,

  • Yerelde başlayıp globale ulaşan bir kampanya yapılmalı

Atölye bu etkinliği “tasarlarken” Tasarım Odaklı Düşünme (Design Thinking) metodolojisini kullanarak bir “tasarım maratonu” (designathon) düzenlemiştir. Designathon hackathon’a benzerdir ancak belli bir konuya çözüm getirmeye girişen bilgi teknolojileri uzmanları ve bilgisayar heveslileri yerine, kullanıcı deneyimi (UX), dijital tasarımcıların ve iş tasarımcılarının kendilerini bir odaya kapatıp, toplumun iyiliği için geniş çaplı tanımlanmış bir mesele üzerine çalışmalarını kapsar.

Maraton hakkında kısa bir video izlemek isterseniz buraya tıklayınız.

IDEA Universal + Atölye
Temiz Su Tasarım Maratonu

IMG_20200111_172232.jpg
IMG_20200112_172057.jpg
IMG_20200112_153720.jpg
IMG_20200112_172109.jpg
IMG_20200112_175942.jpg
designthinking_workshop_drought_in_africa.jpg
0_LBFhaC8U92ju8orV.jpg
bottom of page